[PUBLIKACJA] O szykanach ze strony wierzyciela
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Get Adobe Flash player

 

 


Ukazała  się nowa publikacja zbiorowa pt. "Sądowe postępowanie egzekucyjne. Nowe wyzwania i perspektywy" pod red. J. Jagieły. Książka stanowi efekt konferencji naukowej, która odbyła się w zeszłym roku na Uniwersytecie Warszawskim.

W zbiorze znajduje się rozdział mojego autorstwa zatytułowany: Wnioski wierzyciela złożone "w celu szykany dłużnika" (art. 801 par 2 i 3 KPC). Omawiam w nim nowe uregulowanie ustawowe mające na celu zwalczanie nadużycia prawa procesowego cywilnego, którego może dopuszczać się wierzyciel w postępowaniu egzekucyjnym.


Z wprowadzenia do mojego opracowania:

Ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych wprowadzono art. 801 § 2 i 3 KPC, znacznie rozbudowując dotychczasową regulację dotyczącą obowiązków komornika na etapie wszczęcia egzekucji związanych z poszukiwaniem majątku dłużnika. Wspominane przepisy miały na celu sankcjonowanie przez komornika nadużyć ze strony wierzyciela, które mogą mieć miejsce w związku z jego wnioskami o podjęcie określonych czynności egzekucyjnych, złożenie wyjaśnień lub o udzielenie informacji na podstawie art. 761 KPC. Jednocześnie oba wskazane przepisy wprowadziły do KPC nowe pojęcie „szykany dłużnika”, które jak dotąd nie miało normatywnego umocowania, a które stanowi jedną z głównych przesłanek zastosowania sankcji, o których mowa w art. 801 § 2 i 3 KPC. Jak dotychczas nie powstało opracowanie poświęcone kwestii tych przepisów, choć liczna jest już literatura dotycząca nowych regulacji związanych z poszukiwaniem majątku dłużnika przez komornika.


Spis treści i fragmenty książki można pobrać TUTAJ