[PUBLIKACJA] Artykuł o zażaleniu poziomym w Przeglądzie Sądowym
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Get Adobe Flash player

 

 

W najnowszym numerze czasopisma Przegląd Sądowy (2021, nr 3) ukazał się artykuł mojego autorstwa pt. "Zażalenie dewolutywne a zażalenie poziome w postępowaniu cywilnym".

Jest to pierwszy tekst poświęcony przede wszystkim relacji między nowo wprowadzonym zażaleniem poziomym w sądzie pierwszej instancji a zażaleniem dewolutywnym, które dotąd obowiązywało.

 

Z wprowadzenia:

Zażalenie na postanowienia sądu pierwszej instancji przysługujące do innego składu tego sądu stanowiło jedną z większych nowości wprowadzonych do Kodeksu postępowania cywilnego nowelizacją z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Niejasne uzasadnienie projektu ustawy nowelizującej oraz lakoniczna regulacja ustawowa sprawiły, że kwestia funkcjonowania tego środka zaskarżenia oraz jego relacji do dotychczasowego zażalenia na postanowienia i zarządzenia zapadłe w sądzie pierwszej instancji a przysługującego do sądu drugiej instancji (zażalenie dewolutywne) wzbudza liczne wątpliwości w doktrynie i praktyce orzeczniczej sądów powszechnych. Nie może zatem dziwić fakt, że do Sądu Najwyższego w ciągu ostatniego roku wpłynęło bardzo dużo zagadnień prawnych, celem wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości.

W związku z tym trzeba zwrócić uwagę na pierwszą wyraźną wypowiedź Sądu Najwyższego w postaci uchwały z 27 listopada 2020 r., III CZP 12/20, odnoszącej się do kwestii dopuszczalności zażalenia poziomego oraz relacji tego środka do zażalenia dewolutywnego.  Znaczenie tego judykatu jest jednak szersze niż tylko wyrażona w nim teza, gdyż w uzasadnieniu Sąd Najwyższy odniósł się do kilku innych wątpliwości, które wzbudza relacja zażalenia poziomego do zażalenia dewolutywnego. Warto zatem wskazać szerzej na motywy tego orzeczenia i wynikające z niego konsekwencje.