W ramach Komentarzy On line wydawnictwa CH BECK ukazało się pierwsze wydanie Komentarza do Kodeksu postępowania cywilnego pod moją redakcją. Komentarz jest dziełem zbiorowym ponad 40 autorów: przedstawicieli nauki i praktyki. Jest dostępny na platformie Systemu Informacji Prawnej Legalis.
Z wprowadzenia do pierwszego wydania
Niniejszy Komentarz On-line do Kodeksu postępowania cywilnego stanowi nowe przedsięwzięcie publikacyjne na polskim rynku wydawniczym. Zespół autorski liczy ponad czterdziestu naukowców i praktyków na co dzień zajmujących się poszczególnymi obszarami prawa procesowego cywilnego. Liczba Autorów nie ma sobie równych w żadnym z dotychczasowych przedsięwzięć komentarzowych.
Wspólnym zamiarem Autorów, redaktora naczelnego i Wydawnictwa jest, aby niniejszy komentarz był dziełem żywym, aktualizowanym wraz z kolejnymi licznymi zmianami Kodeksu, a także wraz z rozwojem poglądów doktryny i judykatury. W związku z ogromnym przyrostem w ostatnim czasie liczby komentarzy na rynku wydawniczym jego celem było nie tylko kompletne podsumowanie w nim dotychczasowego stanu wiedzy z zakresu postępowania cywilnego, ale także przedstawienie własnych autorskich rozwiązań i interpretacji. Wymagało to od Autorów ogromnego wysiłku i zaangażowania, ale sprawiło także, że objętość komentarzy do poszczególnych przepisów jest znacząca.
Z tego powodu pierwsze wydanie Komentarza nie obejmuje jeszcze wszystkich przepisów Kodeksu, ale jego zdecydowanie istotną część. Znajdą się w nim przede wszystkim komentarze do licznych przepisów o postępowaniu rozpoznawczym, w tym postępowaniach odrębnych, a także postępowaniach nieprocesowych, postępowaniu zabezpieczającym, a także o międzynarodowym postępowaniu cywilnym i arbitrażu. Komentarze do pozostałych przepisów będą sukcesywnie włączane do kolejnych wydań.
Struktura komentarza została dopasowana do znanej z innych Komentarzy On-line wydawnictwa C.H. Beck. Obejmuje zatem płaszczyznę orientacyjną, standardową i szczegółową. Ułatwia to czytelnikowi zapoznanie się z obszerną materią dorobku orzecznictwa i nauki z zakresu Kodeksu postępowania cywilnego i odnalezienie niezbędnych informacji.